Dlaczego warto przeprowadzić osuszanie mieszkania?

Nadmiar wilgoci w mieszkaniu to problem o wiele powszechniejszy niż może się wydawać. Dlaczego? Ponieważ jest on mocno skorelowany ze stopniem wentylacji pomieszczeń. Oznacza to, że choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę, to wymieniając okna, czy ocieplając dom możemy przyczynić się do wzrostu wilgotności w mieszkaniu. Dlaczego powinniśmy tego unikać?

Jak wilgotność powietrza wpływa na zdrowie domowników ?

Podstawową przyczyną dla której warto jest zwrócić uwagę na poziom wilgotności panujący w mieszkaniu jest jego wpływ na drogi oddechowe człowieka. Zbyt suche jak też zbyt wilgotne powietrze podnosi częstotliwość występowania infekcji górnych dróg oddechowy, a także wpływa na przebieg infekcji dolnych dróg oddechowych.

Duża wilgotność w pomieszczeniu to również idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Choć charakterystyczne, czarne, rozlane plamy pleśni są trudne do przeoczenia, to wiele osób dowiaduje się o nich dopiero w chwili kiedy zaczynają doskwierać im bóle głowy czy chroniczny katar. Dlaczego? Ponieważ drobnoustroje te rozwijają się w miejscach raczej niewidocznych: za meblami, pod podwieszanym sufitem czy za wanną w łazience. Nie bez powodu dziś osuszanie mieszkań Kraków, a także inne miasta w Polsce traktują jako jedno z podstawowych działań jakie możemy podjąć na rzecz zdrowia naszych płuc!

Kto powinien zdecydować się na profesjonalne osuszanie mieszkania?

Do niedawna osuszanie polecano przede wszystkim osobom, których mieszkanie zostało zalane. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że profilaktycznie po zakupie czy przeprowadzce powinniśmy poddać osuszaniu każde mieszkanie pochodzące z rynku wtórnego. Nie ma to nic wspólnego z uczciwością sprzedających czy wynajmujących! Niejednokrotnie naprawdę nie mają oni świadomości tego, że ich mieszkanie było zalane!

Temat osuszania powinien zainteresować też osoby, które szczególnie w okresie zimowym, zauważają wzrost wilgoci w mieszkaniu czy problemy z działaniem wentylacji. Objawiają się one m.in. mocno zaparowanymi oknami oraz cieknącą po parapecie wodą.