PALECIAK – NIEZASTĄPIONY PRACOWNIK MAGAZYNU

Pracownicy wszelkiego rodzaju dużych magazynów lub hal sklepowych doskonale znają hasło “paleciak”. Potocznie mówi się tak na paletowy wózek ręczny. Jak sama nazwa wskazuje, sprzęt ten pozwala przewozić umieszczone na paletach towary o ciężkiej wadze. To urządzenie niezbędne do przemieszczania ładunku na krótkich dystansach, pomiędzy sektorami magazynu lub półkami sklepowymi.

Jak zbudowany jest paleciak?

Wózek paletowy ręczny jest najprostszym w budowie wózkiem widłowym. Charakteryzuje się przede wszystkim niewielkim rozmiarem, dzięki czemu można sprawnie z niego korzystać w ciasnych korytarzach magazynów lub wąskich alejkach sklepowych. Najważniejszym elementem budowy paleciaka są widły. To właśnie na nich umieszcza się paletę z towarem. Ich wielkość zależy od maksymalnego udźwigu wózka. Standardowy udźwig to 2,5 tony. Produkowane są jednak też modele podnoszące większe obciążenie. Od wartość udźwigu zależy wielkość wideł oraz rodzaj kół sterujących oraz rolek, umieszczonych na końcu wideł. Wózkiem steruje się przy pomocy dyszla. Pompa pozwala na unoszenie ładunku na wysokość 20 cm.

Zalety

Główne zalety paleciaka to przede wszystkim: prosta konstrukcja, niewielki rozmiar, łatwość w obsłudze. Dzięki nieskomplikowanej budowie ręczne wózki widłowe rzadko ulegają zniszczeniu. W przypadku ewentualnej awarii ich naprawa nie jest kosztowna i nie wymaga zakupu drogich części. Niewielki rozmiar pozwala na korzystanie z paleciaka w ciasnych miejscach oraz umożliwia rozładunek i załadunek samochodów ciężarowych. Są to sprzęty bardzo łatwe w obsłudze, do pracy z nimi nie są wymagane specjalne uprawnienia.

Wady

Ręczne wózki paletowe służą do przewożenia towarów na krótkich dystansach. Unoszą ładunek jedynie na taką wysokość, jaka pozwoli na bezpieczne jego przemieszczenie. Nie nadają się do pracy na magazynach, gdzie palety umieszczane są na wyższych poziomach, sięgających nawet kilkunastu metrów. W takich miejscach korzysta się z bardziej zaawansowanego sprzętu. Paleciaki służą jedynie do pracy na płaskich, gładkich powierzchniach. Nie można korzystać z nich na wyboistym, kamienistym lub nierównym terenie. Podejmując takie próby, może dojść do szybkiego uszkodzenia sprzętu.

Wózki paletowe ręczne są niezbędnym sprzętem zarówno w mniejszych jak i większych przedsiębiorstwach. Znacznie podnoszą komfort oraz wydajność pracy. Producenci chcąc sprostać oczekiwaniom swoich klientów wciąż udoskonalają modele ręcznych wózków paletowych oraz oferują nowe, wykonane z lepszej jakości, odpornych na zniszczenia materiałów.