Rusztowanie elewacyjne

Rusztowania elewacyjne to prowizoryczne konstrukcje stosowane w budownictwie, stawiane najczęściej po zewnętrznej stronie budynków w celu dostania się pracownika budowy na wyższe kondygnacje.

Wykorzystanie rusztowań

Ten typ rusztowań potrzebny jest podczas całego procesu wznoszenia budynków, od konstrukcji, przez prace instalacyjne po zabudowywanie zewnętrznej strony ścian. Wykorzystywane są także w celu odnowienia starych budynków – przy pracach konserwacyjnych, ocieplaniu i wszelkiego rodzaju remontach. W przypadku wątpliwości odnoście zakupu właściwej konstrukcji, jaką jest rusztowanie elewacyjne Kraków zapewnia szeroki wybór firm sprzedających lub wynajmujących odpowiadające wymaganiom klientów rusztowania.

 

Typy rusztowań

Istnieje kilka rodzajów rusztowań, swoją budową dostosowanych do różnego rodzaju budynków i przeznaczonych do konkretnego typu prac.

Rusztowania elewacyjne dzielimy na:

  • Ramowe – zbudowane z płaskich ram, łączone ze sobą za pomocą pomostów i kotw mocujących je do budynku. Ze względu na wysoką jakość bezpieczeństwa i łatwość wykonania wykorzystywane są przede wszystkim przy większych konstrukcjach w budownictwie miejskim.

 

  • Modułowe – dzięki specyficznej konstrukcji powstałej z wielu połączonych ze sobą elementów (stojaków, stężeń, poprzecznic, różnego rodzaju głowic i zamków) pozwalają na stworzenie niecodziennych kształtów. Dlatego wykorzystywane są do prac przy skomplikowanych budowlach o nieregularnym kształcie.

 

  • Rurowo-złączkowe – Powstają z połączenia ze sobą wielu różnej długości rur i złączek. Są wykorzystywane rzadko ze względu na skomplikowaną konstrukcję. Mimo tego, dzięki szerokiej możliwości ich rozbudowy, doskonale nadają się do prac przy obiektach o wyjątkowo nieregularnych kształtach.

 

  • Przejezdne – jest to rodzaj rusztowań ramowych/modułowych dostosowanych do poziomego przemieszczania się, dzięki dodatkowym belkom i kołom jezdnym zamontowanym u podstawy. Są to zazwyczaj mniejsze rusztowania wykorzystywane przy krótkotrwałych pracach wymagających przesuwania się konstrukcji wzdłuż ścian.

Jak wybrać rusztowanie?

Wybierając typ rusztowania trzeba zwrócić uwagę na materiały, z jakich jest ono wykonane. Pewność i bezpieczeństwo zapewniają produkty znanych i przetestowanych firm – w Polsce są to między innymi rusztowania elewacyjne firmy Plettac. Należy upewnić się jakie jest maksymalne obciążenie rusztowania, oraz maksymalna wysokość jego wznoszenia. Jednocześnie warto zastanowić się nad wymaganą długością i wysokością pomostów, np. opierając się o to, co będzie na nich składowane. Bazując się na tych informacjach, należy dostosować rusztowanie do rodzaju obiektu i typu zamierzonych prac.