Rusztowanie elewacyjne
Bez kategorii

Rusztowanie elewacyjne

Rusztowanie elewacyjne to prowizoryczne konstrukcja stosowana w budownictwie, stawiane=a najczęściej po zewnętrznej stronie budynków w celu dostania się pracownika budowy na wyższe kondygnacje.

Przeczytaj również: Przeprowadzka do Norwegii

Rusztowania elewacyjne – wykorzystanie

Ten typ rusztowań potrzebny jest podczas całego procesu wznoszenia budynków, od konstrukcji, przez prace instalacyjne po zabudowywanie zewnętrznej strony ścian. Wykorzystuje się je także w celu odnowienia starych budynków – przy pracach konserwacyjnych, ocieplaniu i wszelkiego rodzaju remontach. W przypadku wątpliwości odnośnie zakupu właściwej konstrukcji, jaką jest rusztowanie elewacyjne, Workdei zapewnia specjalistów, którzy mogą doradzić odpowiednie rozwiązanie i pomóc w doborze rusztowania dostosowanego do indywidualnych potrzeb projektu. Sprawdź: pracownicy z zagranicy Poznań

Rusztowania – typy


Istnieje kilka rodzajów rusztowań, swoją budową dostosowanych do różnego rodzaju budynków i przeznaczonych do konkretnego typu prac. Rusztowania elewacyjne dzielimy na:

  • Ramowe – zbudowane z płaskich ram, łączone ze sobą za pomocą pomostów i kotw mocujących je do budynku. Ze względu na wysoką jakość bezpieczeństwa i łatwość wykonania wykorzystuje się je przede wszystkim przy większych konstrukcjach w budownictwie miejskim.
  • Modułowe – dzięki specyficznej konstrukcji powstałej z wielu połączonych ze sobą elementów (stojaków, stężeń, poprzecznic, różnego rodzaju głowic i zamków) pozwalają na stworzenie niecodziennych kształtów. Dlatego wykorzystuje się je do prac przy skomplikowanych budowlach o nieregularnym kształcie.
  • Rurowo-złączkowe – Powstają z połączenia ze sobą wielu różnej długości rur i złączek. Wykorzystuje się je rzadko ze względu na skomplikowaną konstrukcję. Mimo tego, dzięki szerokiej możliwości ich rozbudowy, doskonale nadają się do prac przy obiektach o wyjątkowo nieregularnych kształtach.
  • Przejezdne – jest to rodzaj rusztowań ramowych/modułowych dostosowanych do poziomego przemieszczania się, dzięki dodatkowym belkom i kołom jezdnym zamontowanym u podstawie. Są to zazwyczaj mniejsze rusztowania wykorzystywane przy krótkotrwałych pracach wymagających przesuwania się konstrukcji wzdłuż ścian.

Jak wybrać rusztowanie?


Wybierając typ rusztowania, trzeba zwrócić uwagę na materiały, z jakich jest ono wykonane. Pewność i bezpieczeństwo zapewniają produkty znanych i przetestowanych firm – w Polsce są to między innymi rusztowania elewacyjne firmy Plettac. Należy upewnić się, jakie jest maksymalne obciążenie rusztowania oraz maksymalna wysokość jego wznoszenia. Jednocześnie warto zastanowić się nad wymaganą długością i wysokością pomostów, np. opierając się o to, co będzie na nich składowane. Bazując się na tych informacjach, należy dostosować rusztowanie do rodzaju obiektu i typu zamierzonych prac.

Marzysz o budowie wyjątkowego domu? Rekomendujemy biuro projektowe Poznań. Specjaliści przygotują dla Ciebie indywidualny projekt domu i zapewnią jego realizację!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *